100-lecie odzyskania Niepodległości

 

Mamo, dlaczego na naszym domu wisi dzisiaj flaga? Tato, jakie jest święto? Co to jest niepodległość?” To jedne z wielu pytań, które zadają dzieci.

w 1918 r. Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość.

W 2018 r. obchodzimy 100 – lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. To szczególny moment, aby przypomnieć najmłodszym historię Polski.

Od rozbioru Polski przez Rosję, Prusy i Austrię w 1795 roku naszego kraju nie było na mapie. Naród nadal istniał, ale teren kraju i rządy były pod zaborami. Polacy w tym czasie wiele razy próbowali odzyskać niepodległość podczas powstania listopadowego (1830 r.) i styczniowego (1863 r.), które zakończyły się niepowodzeniem. Największa realna szansa na odzyskanie wolności zaistniała w roku 1914, gdy wybuchła I wojna światowa. Wojna wbrew pozorom dała Polakom nadzieję na powrót na mapę Europy.

I wojna światowa  zakończyła się 11 listopada 1918 r. po kapitulacji Niemiec. W tym dniu Polska powróciła na mapę Europy. Również tego dnia marszałek Piłsudski został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich.

Fakt, że możemy się cieszyć wolnością, używać ojczystego języka, kultywować swoją tradycję jest niezwykłym darem. Dlatego niezwykle ważne jest, aby już najmłodszym Polakom przekazywać wiedzę o przodkach, którzy nigdy nie stracili ducha polskości.